Daha Etkin Bir Anne Baba Olmak İçin 4 Adım
  1.  Çocuğunuzun Öz Saygısını Geliştirin

İnsanların öz saygısı ve kimlik bilinci henüz bebeklik yıllarında başlar. Kimlik bilinci inşa olurken en önemli faktör, bebeğin anne babasının kendisini nasıl gördüğüdür. Anne babanın ses tonundan vücut diline her ifadesi çocukları tarafından gözlenir. Çocuğunuzun küçük de olsa başarılarını övmeniz, kendi başına bir şeyleri başarması için cesaretlendirmeniz bu anlamda önemlidir. Yaptığı şeyleri negatif bir dille değil, yapıcı bir şekilde eleştirmeniz öz saygısını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  1.  İyi Yönlerinin Farkına Varın

Anne babalar olarak negatif şeyleri gözlemleyip dile getirmekte daha rahat olabiliriz. Çocuklarımızı eleştirdiğimiz kadar övmek, iyi davranışlarını, çabasının farkına varmak, onu olumsuz eleştirilerle yönlendirmeye çalışmaktan daha iyi sonuç verecektir. Her gün çocuğunuzu övecek, olumlu bir davranış bulun ve bunu çocuğunuza söyleyin.

  1.  Sınırlar Koyun, Tutarlı Olun

Disiplin her evde ve ortamda mutlaka olması gereken bir unsurdur. Disiplin denince akla cezalandırma gelse de aslında disiplin, çocuğunuzun doğru davranışları seçmesi ve kendini kontrol etme becerisini geliştirmesidir. Çocuklar anne babaların ve kendilerinin limitlerini test etmek isterler. Gelişme aşaması boyunca devam edecek bu tutumun karşısında mutlaka sınırlar koyun ve bu sınırları asla gevşetmeme konusunda tutarlı davranın.

  1.  Çocuklarınıza Zaman Ayırın

İş ve sosyal hayat nedeniyle anne babaların, çocukları ile geçirdiği zaman kısıtlanabiliyor. Halbuki çocukların en çok mutlu olacakları şeylerin başında anne babaları ile geçirdikleri kaliteli zaman gelir. Çocuklarınızla baş başa kaliteli zaman geçirmek için mutlaka zaman ayırın. Bu zamanlarda bol bol iletişime geçtiğinizden, birbirinizle konuşup, sohbet ettiğinizden emin olun.